Na začátku byl sen stvořit nové letadlo, které by vystihovalo vášeň k létání v termice. Po dvouletém náročném vývoji je nám ctí představit vám větroň Asperatus kategorie F5J.

Jedná se o letadlo určené k získání úžasných zážitků ve vzduchu. Toho jsme docílili využitím nejlepší dostupné technologie výroby a nejmodernějších prostředků a materiálů. Samotná konstrukce je tvořena dutou skořepinou se stěnami s vícevrstvého kompozitu vakuované do forem v kombinaci skelných a uhlíkových vláken podle verze. Trup má pokročilou vícevrstvou konstrukci z uhlíkových vláken kombinující tkaniny v úhlu 45° a lineární vlákna po celé délce dodávající potřebnou tuhost v krutu. Je dodáván barevně lakovaný nebo s transparentním krycím lakem s pohledovým povrchem na uhlíková vlákna. Křídlo je velmi tuhé díky použití důmyslného systému nosníků z uhlíkových provazců a balzových vzpěr. Profil je štíhlý, proměnný po celé své délce, což zajišťuje široký rozsah rychlostí a winglety na konci křídel přispívají ke stabilitě letu a malému poloměru kroužení. K letadlu jsou strandardně dodávané uhlíkové spojky ucho-centroplán s úhlem 5°, za příplatek 7° pro létání v bezvětří, uhlíková motorová přepážka, montážní přišlušenství serv a nainstalovaná kabeláž a táhla serv. Křidélka, klapky, výškovka i směrovka jsou zavětrovány. Na přání nabízíme sadu Balast na dovažování v různých větrných podmínkách (kombinovatelné závaží 133, 212, 262 a 338 g upevněné pomocí šroubu a stojánku umožňující pohotovostní změnu těžiště ve třech polohách), dále nabízíme možnost osadit letadlo servy a motorem, která nám dodáte nebo můžete zvolit námi doporučené a my vše zařídíme.

Asperatus nabízíme ve třech verzích, Relax, Competizione a Competizione Ultraleggera. Liší se zejména použitými materiály, určením a hmotností.

Verze Relax je určena pro rekreační volnočasové létání, zvládne široké spektrum povětrnostních podmínek až do 10 m/s. Materiál křídel, výškovky a směrovky je dvojitý skelný kompozit. Trup má menší zakřivení umožňující hladší přístání.

Competizione je nekompromisní závodní stroj. Vyšší hmotnost předurčuje tuto verzi pro použití v náročnějších větrných podmínkách. Křídla, výškovka a směrovka jsou tvořeny skelným kompozitem, na přání  biaxiálními uhlíkovými vlákny.

Competizione Ultraleggera je postavena na základu verze Competizione, hmotnost však byla snížena standardním využitím biaxiálních vláken na všech plochách. Tato verze není celoplošně barevně lakována, syté barvy jsou použity pouze na ornamenty. Aby nedocházelo k degradaci odhalených uhlíkových vláken, jsou chráněny tenkou vrstvou transparentního laku.

Víme, jak je těžké rozhodnout se pro koupi letadla, když si ho nemůže pořádně osahat a vyzkoušet ve vzduchu. Protože jsme si kvalitami Asperata jistí, nabízíme možnost testovacích letů, které probíhaji na letišti kousek za Prahou po předchozí domluvě. V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat.

Barevné variace

Technické parametry

Relax Competizione Competizione Ultraleggera
Rozpětí (mm) 3730 3730 3730
Délka (mm) 1850 1850 1850
Délka směrovky (mm) 390 390 390
Délka výškovky (mm) 760 760 760
Plocha křídel (dm2) 76,6 76,6 76,6
Plocha výškovky (dm2) 8,1 8,1 8,1
Celková plocha (dm2) 84,7 84,7 84,7
Suchá hmotnost (g) 1200 1100 950

Základní seřízení

Těžiště -  93-96 cm pro začátek, později až k 105 cm

 Maximální výchylky

Směrovka - vlevo 40 mm – vpravo 40 mm

Výškovka - nahoru 10 mm – dolů 10 mm

Křidélka - nahoru 15 mm – dolů 10mm. Doporučuji diferenciaci 50% dolů menší.

Klapky - 85° dolů

Vztlak - křidélka a klapky spolu 0 – 8 mm

 Letové režimy

Start - klapky a křidélka spolu 1 – 2 mm dolů

Termika - klapky a křidélka spolu 3 – 4 mm dolů

Přistání - klapky 2 mm dolů – křidélka 3 – 5 mm nahoru

Přelet - klapky a křidélka spolu 0 mm

Rychlý přelet - klapky a křidélka spolu 2 mm nahoru

Doporučené vybavení

Motor - MEGA 16/15/5CE

Serva křidélka, klapky - KST DS135MG (4x)

Serva směrovka, výškovka - KST DS145MG (2x)

Regulátor - Castle TALON 35

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.